Fotol Eve Tamm-Hinno, Oru piirkonna kogukonna arendaja

Just sellise küsimuse esitasime Lääne-Nigula vallas, Linnamäel tegutsevale kogukonna arendajale Eve Tamm-Hinnole. Selgus, et on küll võimalik. Nimelt on Eve juba seitse aastat olnud kogukonna arendajana tööl Linnamäel, Oru piirkonnas, mis ühendab viieteistkümne küla 1025 elanikku.  Kes siis maksab Evele kogukonna arendamise eest palka ja mis see sisuliselt ühele piirkonnale tähendab? Eve pani koos kogukonna inimestega meile oma teekonna kirja. Loodame, et see inspireerib ka teisi piirkondi oma kogukondade arendamisse panustama.

Kuidas kõik alguse sai? Idee autor, Linnamäelt pärit tuntud ärimees tundis muret, et omavalitsuste reformi käigus valdade liitmisel kujunenud ebavõrdse olukorra tõttu oli tema kodukandi areng soiku jäänud, investeeringuid tilkus Orule vaid näpuotsaga. Piirkond oli kaotanud administratiivse suutlikkuse ehk enam ei olnud kohapeal inimesi, kes kohalike asjadega igapäevaselt tegeleksid

Nii algatas missioonitundega ettevõtja 2016. aastal MTÜ Linnamäe Arenguseltsi (LAS) asutamise, võttis palgale projektijuhi, kes kaardistas koostöös LASi nõukojaga (volikogus olevad piirkonna inimesed, lisaks need kes eelmistel valimistel osalesid ning kohaliku põhikooli direktor) Oru valla arengukava põhjal piirkonna vajadused ja hakkas otsima võimalusi nende elluviimiseks.

Oluliseks peeti ka  kogukonnatöötaja palkamist, kelle esimesteks tööülesanneteks sai personaalselt suheldes külaelanike kontakt- ja koostöövõrgustiku loomine ning perest peresse käies piirkonna koduloo kogumine ja digitaliseerimine (Oru.topoteek.net – 6000 Oru kandi fotot ja dokumenti).

  1. aastal avati projektitoetuse ning erarahastuse abil vanast koolimajast teenusekeskuseks renoveeritud kogukonna/külamaja (rahvasuus LASi maja), kus tegutsevad beebikool, noortekeskus, kohvik, juuksurisalong, jalahooldusstuudio, raamatupidamisteenuse pakkuja, saun, MTÜ Linnamäe Arenguselts (lisainfo maja kodulehelt ja FB-lehelt) Kogukonnamaja valmimine andis inimeste vahelisele suhtlemisele hoogu juurde – oli koht, kus koos käia! Korraldati loenguid ja silmaringi avardavaid kohtumisi erinevatele huvigruppidele, et luua ja tugevdada kogukonnaliikmete vahel uusi kontakte.

Kokku tuli esimene Oru kandi külade ümarlaud, kus saadi kinnitust – inimesed peavad oluliseks, et kohapeal on:

  • oma inimene, kelle poole saab pöörduda, kes on oludega hästi kursis ning läheneb asjaajamistele vahetult, mitte paberilt paragrahve taga ajades;
  • keegi, kes korraldaks kohalikke üritusi – olgu selleks siis ühine väljasõit Tallinna teatrisse või jõululaat
  • keegi, kes aeg-ajalt kutsub inimesi kokku, loob suhtlemiseks ja koostööks sobiva keskkonna, toetab algatusi, omab mitmekülgset kohalikku elu puudutavat infot jne.

Külade ümarlaual osalejate ring on aastatega suuremaks kasvanud. Kutsutakse külla mõni uusi teadmisi jagav esineja (Naabrivalve, prügi- ja keskkonnateemad, naaberkantide külaliigutajad jne.), osavallavanem jagab kohalikku infot, vastab küsimustele. Sõna saavad kõik kohaletulnud, et jagada muresid-rõõme ning anda kogukonnatöötajale sisendit ja tagasisidet. Oru kandi külades tegutses varasemalt kolm külaseltsi,  seitsme aasta jooksul on lisandunud viis külaseltsi, valitud on neli külavanemat.

Oru OTTi Maale elamise sügislaat. Kollaži pani kokku Eve Tamm-Hinno

Traditsiooniks on saanud Oru piirkonna koostegemised – kuus aastat on osaletud üle-eestilisel külastussündmusel Maal elamise päev, kus oma tegemisi tutvustavad kohalikud ettevõtted ja talud ning seitse aastat on korraldatud Linnamäe kontsertide päeva, mil ühe päeva jooksul toimub Oru kandi erinevates külades viis kontserti ning kontsertpaikades moodustatakse oma meeskonnad, kellega sündmus ette valmistatakse (parkimine, toitlustamine jne.).
Kohaliku algatuse toetamisest sai tuule tiibadesse igereedene Oru OTTi (otse tootjalt tarbijale) taluturg. Mitu korda aastas toimuvad ca 400 külastajaga suuremad laadad nii Linnamäe teeristi turuplatsil kui Oru kultuurisaalis, mille korraldusse on kaasatud ka kooli, lasteaia, noortekeskuse, kultuurisaali ja raamatukogu töötajad.

Oru OTTi juurde tekkinud Oskuste OTT(otse tegijalt tegijale) koondab talveperioodil külamajja lisaks taluturu kauplejatele ka mitmesuguste hobidega tegelejaid. Toimuvad töötoad, kus oma oskusi jagavad-vahetavad valdavalt kohalikud tegijad.

Kogukonnamaja näituste galerii kaudu toetatakse kohalike talentide avastamist – üleval on andekate külaelanike looming – maali-, foto- ja luulenäitused. Osalevad ka Oru kool ja Linnamäe Lasteaed. Näiteks Läänemaa Toidunädala raames sai üles mitu uut näitust ja toimus kogu maja siginat-saginat täis toonud Toidunädala OTTi õhtu.

Kogukonnamajas toimuvad ka traditsioonilised Linnamäe beebikooli ning hoogsalt ja rahvarohkelt käima läinud Orukate 60+ Klubi kokkusaamised.

Orukate 60+ Klubi  kokkusaamine Kärbla külas, Tammeoru talu garaažis 

Aastatega kujunenud tugeva võrgustiku näiteks on Oru Spordiklubi hallatava Linnamäe staadioni koostööpakett – turundame koos! Staadionist üle tee asuvas kogukonnamajas saavad staadioni rentivad sportlased lõunatamas ning saunas ja duši all käia, koosolekuruume kasutada ning kilomeeter eemal asuvas puhkekülas ka ööbida!

Kogukonnatöötaja ülesandeks on piirkonna infokanalite haldamine – Oru kandi viieteistkümne küla meililistid, MTÜ Linnamäe Arenguseltsi Fb-leht (1700 jälgijat)koduleht, kord kuus ilmuvad LASi  infokirjad ning paberkandjal kuulutuste tarbeks projektitoetusega soetatud infokast kohaliku COOP kaupluse seinal.
Kodulehelt leiab kõikvõimalike kohalike teenuste rubriigi, kohaliku info “stardipaketi” piirkonda saabunud uuele elanikule, alustavate ettevõtjate tutvustusi, toimunud ürituste kajastusi, tehtud projektide info ning piirkonnas toimuvate ürituste listi “Kuhu minna, mida teha Oru kandi külades”

Kogukonnatöötaja on Oru osavallakogu liige ning lööb kaasa kogukonnamajas koos käiva kohaliku elu arendajate töögrupis. Tegus ja ühtne kogukond saab algatada ka oma piirkonnast kaugemale ulatuvaid muudatusi – nii lükkas MTÜ Linnamäe Arenguselts 2021. aastal  Lääne-Nigula vallas  käima osavaldade moodustamise. Ikka selleks, et kõigil suure valla paikkondadel oleksid kohapeal omad, palgalised inimesed, kes piirkonnale oluliste asjade eest seisaksid (Oru teemad näiteks kergliiklustee mustkate, kooli ruumikitsikus, lasteaia ventilatsioon ja liikumisruum). Tänaseks, peale kõigest paari aasta möödumist ja vaatamata osade kogukondade vastuseisule osavallavanemate ametikohad kaotatakse. Aeg-ajalt on olnud vaja koguda allkirju näiteks postipunkti sulgemise vastu või raha ühiste eesmärkide tarbeks. Kohalike inimeste annetustega on ostetud küla jõulupuu kaunistused, peatänava lilleamplid, lasteaia lisarühma voodid, kultuurisaali toolid ja kardinad…

Täna on Oru kogukonnatöötaja rolliks kõikvõimalike piirkonnas tegutsevate gruppide-kollektiivide koostöö ja kogukonnaliikmete algatuste toetamine.

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali stipendiumi toetusel on käimas kogukonnatöötaja ja külade ümarlaua  koostöö mentoriga, et kaardistada, kuhu kogukonna arenguprotsessis on jõutud ja kuidas edasi. Aeg-ajalt vajab mentorlust ja kõrvalpilku iga kogukond ja kogukonnatöötaja.

Et omandada teadmisi Eestis ja mujal maailmas toimuvast, alustas Oru kogukonnatöötaja magistriõpinguid Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledžis “Kogukonnatöö vananevas ühiskonnas” erialal ja annab kohe oma teadmisi edasi “magistrandi minutites” Orukate 60+ Klubi  kokkusaamistel .

Linnamäelt pärit ärimehe eluterve idealism ja usk kogukonna(elu) arendamisse ning sellesse panustamine on Linnamäele ja kogu Oru piirkonnale igati hästi mõjunud. Kogukonna arendamine on jätkusuutlik ja tulemusrikas, kui see on väärtustatud ning ka tasustatud.