Teksti, video ja piltide autorid: KASH magistrandid

Tartu Ülikooli kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu eriala magistrantide eestvedamisel toimus 08. veebruaril Tallinna Vivita Lahenduste Laboratooriumis Mittekonverents, kus sel aastal arutleti kogukonna hääle üle, mis see on ja kuidas seda paremini kuulda ja kuulata.

Tartu Ülikooli kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu õppekava traditsiooniks on saanud korraldada kevadsemestril kogukonna teemadele keskenduv sündmus ehk Mittekonverents. Kui seni on see kandnud nime Kogukonnamüsteerium, siis sel korral avati üheks päevaks kogukonnaministeerium.

Eesti kõikvõimalikes lähemates ja kaugemates arengukavades on kogukonna temaatika väga selgelt sees. Seal on kaasamine, sidusus ja koos tegemine. Need kõik sõnad on seotud alt üles liikumisega, algatuste võimestamisega, kuulamisega – mida inimesed tahavad ning päriselt vajavad? Haldusreform tegi hea juures ka liiga osadele väiksematele paikadele, kelle kogukondlikku identiteeti lõhuti – paratamatult kõik inimesed ei jõudnud vihma käest räästa alla, ja paiguti annab see ikka veel tunda.

Tihti kostub inimeste seast, et hääl ei ulatu ja tunne on, et seda ei hoomata seal, kus otsustatakse. Küsisime päeva esimese poole grupiaruteludes, kes otsustab, kes vastutab ja kes ära teeb? Paratamatult tundub, et midagi on justkui vahelt puudu. Mida tehtaks kogukondadega koos tegutsedes teistmoodi? Või siis uutmoodi?

Kogukonnaministeeriumi arutelus olime kogukonnalähedased ja poliitikahuvilised, mõtlesime, kuidas kaasata alt üles, kuidas teha nähtamatu nähtavaks, kuidas ikkagi seda kogukonnast tulevat häält kuulda ja kuulda võtta? Avastasime, et me polegi nii erinevad ja me soovid, mured, unistused on tihti nii väga sarnased, lihtsalt erinevates paikades ja kastmetes.

Paneeldiskussioonis osalesid erineva taustaga eksperdid – antropoloog ja riigikantselei innovatsioonitiimi juht Helelyn Tammsaar, ökoloogilise maailmavaate tutvustaja, Tartu Ülikooli õppejõud ja Gaia Akadeemia eestvedaja Toomas Trapido ja koolijuht ning kogukonna eestvedaja Jaak Nõgu Pöidelt, Saaremaalt. Vaatasime üle päeva esimese poole peamised ideed ning läksime neis sügavamale. 

🎬 Täpsemalt saad kuulata ja vaadata videost. 

Kogukonnaministeerium oli kogukonna arendajate kohtumine ja  osa Siseministeeriumi strateegilise partnerluse raames läbi viidavast Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine 2023–2026“ tegevusplaanist, mille on välja töötanud ja viivad ellu MTÜ Rahvaülikoolide Liit ja MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused koostöös Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi, SA Eesti Koostöö Kogu ja OÜ Toimevõimendiga.