Foto: Pexels.com
Sügisperioodil kutsusime Siseministeeriumi strateegilise partnerluse raames kokku kaks ümarlauda, ikka selleks, et anda hoogu kogukonnakeskse valitsemisviisi rakendamisele ja ressursipõhisele kogukonna arendamise lähenemisele. Mõlema ümarlaua plaanime uuesti kokku kutsuda 2025. aasta esimeses kvartalis.
📌Esimene ümarlaud toimus 8. novembril ja oli suunatud elanikkonnakaitse ja kogukondade kriisikindluse suurendamisele. Laua taga olid järgmiste organisatsioonide esindajad: Siseministeerium, Päästeamet, Naiskodukaitse, Eesti Punane Rist, Sotsiaalkindlustusamet ja Siseministeeriumi strateegiliste partneritena meie ise ja Eesti Külaliikumine Kodukant.
Kohtumisel sai selgemaks “pilt” sellest, kuidas erinevad organisatsioonid toetavad või saaksid toetada kogukondi kriiisikindluse tõstmisel. Arutelus tõdesime, et kogukonna roll on elanikkonnakaitse mõistet silmas pidades küll tähtsustatud, kuid seni mitte nii hästi sisustatud. Vajame edasist arutelu, et mõtestada elanikkonnakaitsega seotud ootusi kogukondadele. Samuti vajaksid erinevad teemaga seotud mõisted lahti selgitamist, et vältida infomüra.
👉Kokkuvõtvalt tõdeti, et vajame ikkagi nn suure pildi kirjeldust, et ka kogukondadel tekiks parem ülevaade ja arusaam, kuidas on erinevad organisatsioonid elanikkonnakaitse suurendamisega seotud (nende rollid, vastutus, võimalused) ja mida kogukond saab ise teha, et enda kriisikindlust suurendada. Selle suunas ka järgmisel kohtumisel püüame liikuda.
📌Teine ümarlaud leidis aset 3. detsembril ja sellega käivitasime arutelu kogukondade arendamise teemalise teadmuse hoidmisest ja valdkonna edendamisest Eestis.
Ümarlaual olid esindatud Siseministeerium, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Eesti Linnade ja Valdade Liit, Eesti LEADER Liit, Maaelu Teadmuskeskus ja Siseministeeriumi strateegiliste partneritena meie ja Eesti Külaliikumine Kodukant.
Teemat avavate ettekannetega panustasid nii Regionaal- ja Põllumajandusministeerium (tulevikuomavalitsuse vaatest), Eesti Koostöö Kogu (demokraatia ja dialoogikultuuri edendamise vaatest) kui ka Tartu Ülikool (omavalitsuste ja kogukondade eestvedajate ehk võtmeinimeste koostöö vaatest).
Kohtumisel püüdsime luua tervikpilti kogukonna arendamise valdkonnast tänases Eestis, sh selle kitsaskohtadest. Arutasime järgmiste sammude üle, mis võimaldaks pikaajaliselt edendada Eestis kogukondade arendamise valdkonda läbi erinevate partnerite võrgustikutöö. Võrgustikutöö võimalikkusest plaanimegi juba uuel kohtumisel arutada.
Ümarlauad on osa Siseministeeriumi strateegilise partnerluse raames läbi viidavast „Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine 2023–2026“ tegevusplaanist, mille on välja töötanud ja viivad ellu MTÜ Eesti Rahvaülikoolide Liit ja MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused koostöös Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi, SA Eesti Koostöö Kogu ja OÜ Toimevõimendiga.