Jätkame kogukondade arendamist toetavate magistritööde tutvustamist.
Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Kogukonnatöö vananevas ühiskonnas eriala tudeng Anu Zinovjev võttis oma magistritöös uurida Eesti omavalitsuste arengukavasid vanemaealiste teemavaldkonna osas.
Elame vananevas ühiskonnas. Kui täna on meil Eestis iga viies inimene üle 65-aastaste ja vanemate seas, siis Statistikaameti prognoosi kohaselt moodustavad vanemaealised aastaks 2035 elanikkonnast 25% ning aastaks 2060 tõuseb vastav osakaal 30%-ni. (Statistikaamet, 2019) Anu ütleb, et aktiivsena vananemise põhimõtete tundmine ja rakendamine arengukavadesse annab tohutu kasuteguri, mis puudutab vananeva ühiskonnana edukamat hakkamasaamist- nii vaimse, sotsiaalse kui füüsilise tervise osas, mis omakorda annab ka rahalise kokkuhoiu ja mis kõige tähtsam- toetab õnnelikuna vananemist!
Väljavõte Anu uurimustöö tulemustest: „ Vanemaealiste teemavaldkondade käsitlus kohalike omavalitsuste arengukavades on küll lai, kuid sageli killustunud ja üldsõnaline. Kuigi mõnes valdkonnas – nagu sotsiaalhoolekanne ja tervis – on vanemaealised märgatavalt esindatud, jäävad paljud teised eduka ja aktiivsena vananemise seisukohalt olulised teemad tagaplaanile. Samuti leidsin, et arengukavade koostajate teadlikkus ja vanemaealiste kaasamise tase on erinev. Teadlikkuse puhul väljendus see nii strateegiate ja infoallikate kasutamises – eriti selles, kuivõrd mõistetakse vanemaealiste elukvaliteedi ja potentsiaali toetamise tähtsust ning nähakse nende kaasamist kogukonda kui alakasutatud ressurssi.” (Anu Zinojev 2025)
Ühe olulisema tulemusena toob Anu välja , et vanemaealisi käsitletakse arengukavades eeskätt abivajajatena, mitte kui kogukonna aktiivseid liikmeid ja potentsiaali omavat sihtrühma.
Anu magistritööd saab lugeda meie kogukonnaveebi aardekastist: https://kogukonnaveeb.ee/artiklid/vanemaealisi-puudutavate-teemavaldkondade-analuus-eesti-kohalike-omavalitsuste-arengukavades/