Loading Events

Aeg: 8. mai 2024, kell 10.00–13.00
Koht: Põhja-Tallinna kogukonnamajas (Kari 13, Tallinn)

Seminari “Kuidas leida tasakaal kogukonna osatähtsuse ja avalike teenuste vahel?” fookuses on küsimus, kuidas avalik sektor saab luua toetavat keskkonda ja tingimusi, et piirkondlikud kogukonnad oleksid rohkem iseseisvad ning osaleksid kohaliku elu ja heaolu arendamisel.

Kogukonna ja omavalitsuste või riigiasutuste omavaheliseks paremaks toimimiseks on vaja tõstatada küsimus „mis on kogukonna tugevused, mitte mis on puudu või valesti“ (focus what´s strong, not what´s wrong). Maailmas on hulk kogemusi sellest, et kui institutsioonid aitavad kogukondadel tugevusepõhiselt areneda, hoiab see märkimisväärselt kokku avaliku sektori kulusid, aitab kaasa ühiskonna sidususele ja toimetulekule kriisides.

Kogukondade ressursipõhise arendamise mõtteviisi üks edendajatest on seminari peaesineja – Cormac Russell (Iirimaa). Ta on Chicagos DePauli ülikoolis tegutseva kogukondade arendamise põhimõtteid (ABCD) levitava instituudi liige ning arendus- ja koolitus asutuse Nurture Development asutaja ja tegevjuht. Viimase 25 aasta jooksul on ta teinud tööd 35 riigis üle maailma. Koolitades kogukondi, agentuure, valitsusväliseid organisatsioone ja valitsusi rakendama ressursipõhist lähenemist inimeste heaolu suurendamiseks ja kogukondade jätkusuutlikuks arendamiseks, toob ta oma teadmise esmakordselt ka Eestisse.

Seminaril arutlemegi koos kogukonnateadlase Cormac Russelliga, kuidas ka meie ühiskond saab liikuda teenusepõhisest elu korraldamisest vastutust võtva ja kogukondlikult toimetava ühiskonna poole.

Kellele on seminar kasulik?
Kõigile avaliku sektori esindajatele, omavalitsusjuhtidele, ametnikele, poliitikutele, valdkonna haritlastele ja tudengitele. Oodatud on ka kodanikuühiskonna, vabaühenduste ja võrgustike eestvedajad.

Kava

Päevajuhiks on Kadri Kangro
(Rõuge abivallavanem, Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant)

09.30 Saabumine ja tervituskohv
10.00 Sissejuhatus päevajuhilt. Tervitussõnad
10.15 Cormac Russelli ettekanne ressursipõhisest kogukondade arendamisest: miks see on oluline ja mida see tähendab avaliku sektori jaoks
11.30 Arutelu: Kuidas omavalitsused saavad kujundada keskkonda, mis aitab kaasa kogukondade ressursipõhisele arengule ja suuremale iseseisvusele?

Praktilised näited kogukondade arendamise tegevustest Eestis:

  • Kogukonnatöö eakate suunal Türi näitel – Anu Zinovjev, Haapsalu Kolledži magistrant
  • Kopli 93 parandustöökoda – Anne-May Nagel, Kopli 93 kogukonna liige, MTÜ Kriisiuuringute Keskuse kaasalgataja ja TalTechi Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi doktorant
  • Logi saun – Margit Säde, Logi sauna meeskonna liige

13.00 Asume koduteele!

Seminar on osa Cormac Russelli visiidist Eestisse, mis toimub Siseministeeriumi strateegilise partnerluse “Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine 2023–2026” raames. Strateegilise partnerluse elluviimiseks teevad koostööd Tartu Ülikool (Ühiskonnateaduste Instituut), Eesti Rahvaülikoolide Liit, MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused, Eesti Koostöö Kogu, OÜ Toimevõimendi. Cormac Russelli visiidi toimumist toetavad veel ka Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Strateegiakeskus, SA Lapse Heaolu Arengukeskus.

Lisainfo
Eha Paas
Strateegilise partnerluse projektijuht
Eesti Rahvaülikoolide Liit
ehapaas@gmail.com
517 0214

Go to Top